+982172147 09121592222
کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر دکتر کمالی

تزریق فیلر یا ژل کات گونه

 

به ‏طور کلی از پرکننده‏ها و فیلرها امروزه به‏ طور گسترده در علم زیبایی استفاده می‏شود. فیلرها براساس جنس و ماندگاری خود طبقه ‏بندی می‏شوند و بین ۶ الی ۱۸ ماه ماندگاری دارند. از فیلرها برای پرکردن خط‏ خنده، خط‏ اخم، گودی زیر چشم، برجسته‏ کردن ناحیه گونه و لب و همچنین زاویه سازی فک استفاده می‏شود. نکته مهمی که در این‏باره وجود دارد، انتخاب صحیح فیلر و نوع استاندارد آن و مهارت پزشک تزریق ‏کننده است.

در این نوشته به بررسی تزریق فیلر و انواع آن، تزریق ژل کات‏ گونه و مزایا و معایب انجام آن و کاربرد های آنها به‏ طور مختصر می‏پردازیم.

تزریق فیلر و انواع آن

در مورد تزریق فیلر و انواع آن باید گفت که، فیلری که به‏ عنوان پرکننده صورت استفاده می‏شود، موادی طبیعی و یا مصنوعی همانند ژل هستند که پزشکان از آنها در علم زیبایی، جهت پرکردن شیارهای عمیق زیر پوست، چین و چروک‏ها، برجسته نمودن گونه‏ ها، حجیم کردن لب‏ها، بستن منافذ باز جوش‏ها و اسکارها، استفاده می‏کنند.

البته از فیلرها برای دیگر نواحی بدن همانند سینه، باسن و پشت دست‏ها و تنگ کردن مجرای واژن نیز استفاده می‏گردد.

کات گونه

فیلرها دارای انواع مختلفی هستند. دو نوع رایج فیلر پوستی برپایه اسید هیالورونیک و اسید پلی‏لاکتیک هستند. این نوع از فیلرها موقتی بوده و در مدت زمان معینی از بین می‏روند و به صلاحدید پزشک می‏توانند تکرار شوند. نوع دیگر این فیلرها حاوی هیدروکسیلاپاتیت بوده و برای نواحی مختلف صورت استفاده می‏شوند.

فیلرها برحسب جنس خود به دو نوع موقتی و دایمی طبقه‏ بندی می‏شوند. از همه فیلرها برای ناهنجاری‏ های صورت مانند پوست دور چشم و لب و بینی و سایر نقاط بدن می‏توان استفاده کرد.

فیلر لب

از فیلر لب برای حجیم کردن لب‏ها که به‏ هر دلیلی همانند، افزایش سن، کاهش وزن و غیره اتفاق افتاده، استفاده می‏شود. از جمله پرطرفدارترین شکل‏های فیلر لب می‏توان به شکل عروسکی، طبیعی و روسی اشاره کرد. حاصل این کار کاملا به تجربه و مهارت پزشک در این امر بستگی دارد.

فیلر خط ‏خنده

از فیلر خط‏ خنده برای پرکردن خط‏های ناشی از خنده در افراد استفاده می‏شود. وجود خط در هنگام خنده باعث می‏شود، فرد مسن‏ تر به ‏نظر برسد. گاهی به ‏دلیل عمیق بودن این خطوط، بوتاکس هم پاسخگو نیست و به ‏ناچار از فیلر استفاده می‏شود. مواد درون فیلر تولید کلاژن می‏کنند که خود کلاژن باعث جوانسازی و سفت‏ شدن پوست می‏شود و از ظاهری پیر در افراد جلوگیری می‏کند.

فیلر چشم

از فیلر چشم برای برطرف ‏کردن سیاهی دور چشم که عمدتا به‏ دلیل کمبود چربی زیر بافتی است بکار می‏رود. لازم به ‏ذکر است که سیاهی دور چشم بیشتر ژنتیکی و ارثی است که افزایش سن نیز به ‏آن کمک می‏کند.

تزریق کات گونه

فیلر بینی

به‏ دلیل تمایل زیاد افراد جوان به زیبا‏ بودن و شاید سایر عوامل ناهنجاری‏ های بینی فرد مجبور به جراحی بینی شود. که اگر این جراحی برای زیبایی باشد، می‏توان از روشی کم‏ تهاجمی‏ تر همانند فیلر بینی استفاده کرد که عارضه کمتری دارد و در صورت نیاز به اصلاح، جراح می‏تواند ان را با همان فیلر اصلاح نماید.

حال که با مطالبی در رابطه با فیلرها کمی آشنا شدیم، بد نیست به انواع آن نیز اشاره کنیم.

انواع فیلرها و ماندگاری آنها

مواد زیادی در تزریق فیلر بکار می‏روند که در این بخش انواع فیلرها و ماندگاری آنها را باهم مورد بررسی قرار می‏دهیم.

همان‏طوری که در بالا بدان اشاره کردیم از مواد استفاده‏ شده در فیلر، می‏توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

اسید هیالورونیک (HA)

اسید هیالورونیک که به‏ طور طبیعی در بدن وجود دارد و از ۶ ماه الی ۱۲ ماه ماندگاری دارد، از پرکاربردترین مواد فیلر موجود است.

پلی متیل ‏متا کریلات (PMMA)

پلی متیل ‏متا کریلات دارای ماندگاری طولانی مدت، برای تقریبا ۵ سال است، و برخلاف اسید هیالورونیک ماده‏ ایی مصنوعی است که برای پرکردن خط ‏اخم بکار می‏رود.

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (CaHA)

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت برای تمامی نقاط صورت استفاده نمی‏شود و بنا به ‏تشخیص پزشک در نواحی خاصی که دارای چربی زیادی هستند مورد استفاده قرار می‏گیرند. این فیلر حدود یک سال ماندگاری دارد.

پلی‏لاکتیک اسید (PLLA)

پلی لاکتیک اسید نیز همانند فیلر پلی متیل‏ متاکریلات مصنوعی است و بیشتر در حجیم ‏کردن لب‏ها و پرکردن خطوط خنده به‏ کار می‏رود، تزریق آن در چند مرحله صورت می‏گیرد و ماندگاری نیمه دایمی یا دایمی تا چند سال دارد.

سلول‌های چربی

سلول‏های چربی در ابتدا توسط روش‏هایی مانند لیپوساکشن از بدن خارج می‏شود، سپس به‏ عنوان فیلر به نواحی مورد نظر بدن تزریق می‏شود. ماندگاری آن نیز نسبت به‏ سایر روش‏ها طولانی‏ تر است.

فیلرهای موقتی

فیلرهای موقتی عمری بین ۶ الی ۱۸ ماه دارند.

فیلرهای نیمه دایمی

فیلرهای نیمه دایمی، میزان ماندگاری بین ۲ الی ۴ سال دارند.

فیلرهای دایمی

ماندگاری فیلرهای دایمی در بدن به‏ صورت دایمی و مادام ‏العمر است.

تزریق ژل کات ‏گونه و انواع آن

تزریق ژل کات‏ گونه و انواع آن یکی دیگر از مباحث جالب در علم زیبایی است. افرادی هستند که می‏خواهند حجم استخوان اطراف گونه آنها افزایش یابد و از این رو جوان‏تر و زیباتر به ‏نظر برسند. این روش در افتادگی گونه ‏ها و کاهش افتادگی پوست برای این گروه از افراد موثر است.

تزریق ژل کات‏ گونه برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می‏گیرد:

تزریق برای افزایش برجستگی: عمدتا برای برجستگی گونه کاربرد دارد.

تزریق برای تعادل‏ دهی پوست: برای هماهنگی بیشتر نواحی مختلف پوست صورت کاربرد دارد.

تزریق برای اصلاح گونه آقایان: با توجه به‏ میزان آسیب‏ دیدگی پوست صورت در آقایان این روش نیز بکار می‏رود.

تزریق برای افزایش زاویه گونیگال: در این تزریق هدف افزایش برجستگی صورت است.

تزریق دیگری که برای گونه صورت می‏گیرد، صورت را از حالت کشیده به حالات زیبای دیگر تبدیل می‏کند که در این روش هم از ژل کات‏ گونه خاص استفاده می‏شود. دیگری تزریق ژل کات‏ گونه برای داشتن صورتی گرد و دایره ‏ایی است که تکنیک خاص خود را دارد.

مزایا و معایب فیلر و پرکننده ‏های صورت

از مزایا و معایب فیلر و پرکننده‏های صورت به موارد زیر می‏توان اشاره کرد. مهمترین مزیت فیلر، کم ‏تهاجمی بودن روش تزریق آن است. افرادی که این روش را انتخاب می‏کنند، در صورت خود هیچ جایی از جراحت باقی نمی‏ ماند و حتی پزشک می‏تواند در صورت وجود عیب پس از تزریق، نسبت به برطرف‏ کردن آن نیز اقدام کند.

از معایب فیلر و پرکننده‏ های صورت به موارد زیر می‏توان اشاره کرد. عوارضی شامل ورم، قرمزی پوست و سوزش کم و گاهی عفونت در محل تزریق، آسیب به عروق خونی، ایجاد ناهمواری در صورت، بیرون زدن فیلر، خون‏ مردگی و آسیب به بافت را می‏توان نام برد.

فیلر صورت

 

جمع‏ بندی مطالب مربوط به فیلر و ژل کات‏گونه

گاهی لازم می‏شود برای برطرف‏کردن معایبی در صورت و یا دیگر نقاط بدن از روش‏هایی همچون تزریق فیلر و ژل کات‏ گونه و یا سایر روش‏ها استفاده شود.

برای داشتن صورتی زیبا، همواره بهتر آن است که روشی انتخاب شود که دارای حداقل تهاجم باشد، و نزد پزشکی ماهر نه در کلینیک‏های غیرمعتبر زیبایی با قیمت پایین انجام شود. در ضمن کیفیت مواد تزریقی و تمیزی کلینیک تزریق نیز از عوامل موثر در تزریق فیلر و ژل کات‏ گونه است.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]