+982172147 09121592222
کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر دکتر کمالی
جوانسازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

جوانسازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

جوانسازی پوست به مجموعه‌ای از روشهایی گفته می‌شود که برای بهبود عملکرد فولیکول‌ها، سلول‌ها و لایه‌های میانی و زیرین پوست صورت انجام شده و باعث تقویت پوست صورت و در نهایت جوانسازی آن می‌شود. با بالا رفتن سن، چین و چروک‌هایی بر روی پوست همه ما ایجاد می‌شود که با استفاده از برخی مواد و انجام ماساژ، می‌توانیم از بروز بیش از حد آن‌ها جلوگیری کنیم. در این میان، یکی از دستگاه‌هایی که به منظور جوانسازی پوست ساخته شده است، آر اف فرکشنال (RF Fractional) نام دارد. این دستگاه، نوعی لیزر است که با لایه‌ برداری پوست، باعث جوانسازی پوست شما می‌شود. در واقع این دستگاه، ترکیبی از پرتوهای رادیواکتیو و سوزن‌های فیزیکی بسیار نازک است که با وارد شدن به پوست و سوزاندن خطوط چین و چروک، آن‌ها را از بین می‌برند. نوع خاصی از این دستگاه، آر اف فرکشنال ویواسه نام دارد نسل جدید از تکنولوژی برای جوانسازی پوست است.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه بپردازیم و ببینیم چه مزایا و معایبی دارد. با ما همراه باشید.

منظور از جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

چین و چروک، آکنه، انواع اسکار و زخم از جمله  جوانسازی پوست به این دلیل موضوع مورد بحث پزشکان و متخصصان پوست قرار گرفت که باعث نگرانی افراد زیادی شده بود. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، راه‌های زیادی برای جوانسازی پوست ارائه شده است که همانطور که گفتیم، یکی از این راه‌ها استفاده از این دستگاه است.

شاید به نظر عجیب باشد اما یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد چروک بر روی صورت، جاذبه زمین است. جاذبه می‌تواند در طی سال‌ها بر روی ما تاثیر گذاشته و آن را به سمت پایین متمایل کند. به همین دلیل متخصصان و پزشکان پوست، همیشه توصیه می‌کنند صورت خود را به صورت روزانه ماساژ دهید و این ماساژ را طوری انجام دهید که به سمت بالا باشد. به طور کل هدف از انجام فرایندهای مخصوص جوانسازی پوست، ایجاد پوستی صاف‌تر و جوان‌تر برای شما می‌باشد.

انواع روش‌های جوانسازی پوست

قبل از این که به بررسی مقوله جوانسازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه بپردازیم، می‌خواهیم ببینیم چه راه‌های دیگری برای این کار وجود دارد. به طور کلی در مورد مباحث مربوط به پوست مانند تقویت یا پاکسازی پوست، روش‌های مختلفی ارائه شده است. متخصصان این زمینه نیز، دو روش کلی را برای جوانسازی پوست ارائه کرده اند.

استفاده از سیستم‌های پیشرفته

نوع دیگری از روش‌های جوانسازی پوست، استفاده از دستگاه‌هایی مانند آر اف فرکشنال ویواسه می‌باشد. این دستگاه‌ها، توسط پزشک، روی درجه مخصوص پوست شما قرار می‌گیرند و با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک به همراه پرتوهای نوری با درجه‌ای خاص، چین و چروک‌های صورت شما را به آرامی می‌سوزانند. اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین معایب جوانسازی پوست با استفاده از سیستم‌های پیشرفته مانند آر اف فرکشنال ویواسه را عنوان کنیم، می‌توانیم به حساسیت پوستی برخی افراد به این روش اشاره کنیم. در ادامه به بررسی دقیق‌تر مزایا و معایب این سیستم‌ها می‌پردازیم.

برای انجام جوانسازی پوست با استفاده از سیستم‌های پیشرفته مانند آر اف فرکشنال ویواسه، دو سیستم کلی وجود دارد که به صورت زیر هستند:

 • لیزرهای ابلیتیو: در این روش، نوری با طول موج مشخص، به سطح پوست تابانده می‌شود و آن را می‌سوزاند. شدت این سوختگی در حد یک لایه‌برداری معمولی می‌باشد و جای نگرانی نیست. زمانی که فرد این درمان را انجام می‌دهد، لایه‌های بیرونی پوست می‌سوزند و چین و چروک برداشته می‌شود. پوستی که بعد از این عمل، بر روی صورت شما شکل می‌گیرد، دارای عملکرد بهتر و همچنین صاف‌تر است.
 • لیزرهای غیرابلیتیو یا غیرساینده: در این روش، بدون استفاده از پرتو، چین و چروک، زخم و اسکار یا لکه‌های مختلف از جمله لکه‌های خورشیدی را بدون آسیب رسیدن به پوست، از بین می‌برند.

استفاده از روش‌های طبیعی

در بسیاری از مواقع پزشکان و متخصصان در مراکز پوستی، از روش‌های درمانی ساده مانند ماساژ، انواع ماسک‌ها و مواد طبیعی برای جوانسازی پوست استفاده می‌کنند. این روش‌ها برای زمانی مناسب هستند که زخم‌ها و چین و چروک‌های به وجود آمده بر روی صورت شما عمیق نشده‌اند. به طور کلی استفاده از انواع ماساژها و ماسک‌ها می‌تواند برای روتین مراقبت‌های پوستی بسیار مناسب باشد. روش‌های طبیعی جوانسازی پوست بسیار ساده هستند، به طوری که شما می‌توانید این کارها را در منزل نیز انجام دهید.

به عنوان مثال یکی از ماسک‌هایی که می‌توانید در منزل برای خود تهیه و استفاده کنید، پوست انواع میوه‌ها، به ویژه خیار است. از آن جایی که خیار طبع سردی دارد، باعث بسته شدن منافذ پوست و جلوگیری از ایجاد جوش و آکنه می‌شود. همچنین اگر به تازگی بر روی صورتتان زخم یا اسکار تازه‌ای ایجاد شده است، می‌توانید از ترکیب دارچین و عسل برای بهبود سریع رد زخم، استفاده کنید.

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال ویواسه

آر اف فرکشنال یا RF Fractional، یک روش جوانسازی و بهبود وضعیت پوست می‌باشد. این فناوری نو، که ترکیبی از دو روش لیزر سوزنی و لیزر نوری است، به عنوان روشی نو و بسیار موثر در جوانسازی پوست، به شمار می‌رود. فرکانس رادیویی که به سطح پوست تابیده می‌شود، باعث گرم شدن بافت شده و شروع به بازسازی و جوانسازی آن می‌کند. به همین دلیل در لایه میانی پوست، تولید کلاژن و الاستین افزایش می‌یابد. گرمای ایجاد شده توسط این دستگاه، باعث از بین بردن سلول‌ها و لایه‌های مرده پوست شده و آن را برای تولید سلول‌های جدید تحریک می‌کند.

در نتیجه این فرایند، پوست کمی دچار سوختگی می‌شود که ناشی از امواج رادیویی تابیده‌شده به سطح پوست است. از این روش برای از بردن موارد زیر استفاده می‌شود:

 • لکه‌های خورشیدی
 • زخم یا هر گونه اسکار
 • لکه‌های آکنه
 • چین و چروک
 • منافذ بزرگ پوست
 • از بین بردن آثار ناشی از عمل‌های جراحی

آر اف فرکشنال ویواسه

دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه، جدیدترین نسل میکرونیدلینگ به روش رادیوفرکانس است که دارای مجوز FDA برای تضمین ایمنی شما عزیزان می‌باشد. این دستگاه، سیستمی مانند آر اف فرکشنال دارد. با این تفاوت که می‌تواند با استفاده از کم‌ترین آسیب و تهاجم، تولید کلاژن و الاستین در پوست را تحریک کرده و در از بین بردن چین و چروک، زخم و اسکار و لکه‌های مختلف پوست، موثر واقع شود.

در واقع اگر بخواهیم به بررسی دقیق‌تر آر اف فرکشنال ویواسه بپردازیم، می‌توان گفت این دستگاه مانند آر اف فرکشنال، ترکیبی از دو تکنولوژی سوزنی و لیزر، برای جوانسازی پوست است. بیشتر پزشکان برای گرفتن بهترین نتیجه، حداقل ۳ یا ۴ جلسه را با فواصل ۴ تا ۶ هفته، توصیه می‌کنند.

مزایا و معایب آر اف فرکشنال ویواسه

این روش جوانسازی پوست نیز مانند هر روش دیگری دارای معایب و مزایایی است که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا آر اف فرکشنال ویواسه

 • استفاده از دو روش میکرونیدلینگ به همراه فرکانس رادیویی، باعث می‌شود افراد تحت درمان با این دستگاه، بهترین نتیجه را دریافت کنند.
 • درمان با این دستگاه در تمام مراحل، تقریبا بدون درد است.
 • بعد از تکمیل درمان با این روش، پوست شما به حالت قبل باز نمی‌گردد. بلکه حالت صاف و محکم خود را به خوبی حفظ می‌کند. البته برای حفظ حالت مناسب، بهتر است هر ۶ ماه، برای حفظ حالت پوست، به پزشک خود مراجعه کنید.
 • دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه، برای انواع پوست، موثر واقع می‌شود.

معایب آر اف فرکشنال ویواسه

 • برای گرفتن نتیجه مطلوب، باید دوره درمان خود را کامل کنید.
 • نتایجی که با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه دریافت می‌کنید، به پوست شما بستگی دارد. ممکن است درمان شما کوتاه‌تر از جلسات گفته شده طول بکشد، یا بیشتر از آن باشد.
 • نتایج این روش درمانی با این که طولانی‌مدت است، اما همیشگی نیست. همانطور که گفته شد برای حفظ نتایج، باید هر ۴ تا ۶ ماه، برای درمان مجدد پیگیری کنید.
 • اگر پوست حساسی دارید، قبل از انجام فرایند جوانسازی با دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه، به پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است پوست شما دچار لکه یا جوش شود.

دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه چگونه کار می‌کند؟

در واقع این دستگاه، با انتقال انرژی فرکانس رادیویی به صورت گرما و با استفاده از تکنولوژی میکرونیدلینگ، به لایه میانی پوست شما عمل می‌کند. آسیب ایجاد شده توسط این دستگاه، کاملا دقیق و بررسی ‌شده می‌باشد و در نهایت باعث تحریک الاستین و کلاژن برای بازسازی پوست می‌شود. با گذشت زمان و پیشروی در مراحل درمان، پوست شما محکم‌تر و صاف‌تر می‌شود.

سخن پایانی

زمانی که صحبت از روش‌های جوانسازی پوست می‌شود، بسیاری از افراد آن را خطرناک می‌شمارند، بدون آن که از ساختار و نحوه عملکرد دستگاه‌های مختلف، اطلاع داشته باشند. آر اف فرکشنال ویواسه، یکی از دستگاه‌های امروزی است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، برای جوانسازی پوست، ساخته شده است. این دستگاه، بارها تست و آزمایش شده و در نهایت، برای استفاده عموم قرار گرفته است. شما می‌توانید با آگاهی کامل از عملکرد، مزایا و معایب این دستگاه، از آن استفاده کنید. امیدواریم مطالب این مقاله به کسب آگاهی درباره آر اف فرکشنال ویواسه، به شما کمک کرده باشد. از همراهی شما ممنونیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]